Gemoglobin nima va uning funksiyalari
Gemoglobin qizil qon tanachalari tarkibidagi oqsil bo‘lib, organizmdagi eng muhim vazifalardan birini bajaradi. Uning vazifasi o‘pkadan organlarga kislorod yetkazish va ularni uglerod gazidan tozalashdir.
Kostmo‘q gemoglobinni o‘z ichiga olgan qizil qon tanachalarini ishlab chiqaradi va ular taxminan 120 kun davomida qon oqimida saqlanadi. Keyin eritrotsitlar yemiriladi va gemoglobin organizmdan chiqariladi, kichik qismi esa yana qon aylanish tizimiga tushadi va yangi hujayralarga qo‘shiladi.
Gemoglobin molekulasi ikki muhim komponentdan iborat:
- Gem – temir va porfirindan iborat, bu gemoglobinning har bir molekulasida to‘rtta joylashadi.
- Globin – asosiy oqsil. Gemoglobinning 96 foizi aynan globindan iborat.
Qonda gemoglobin darajasining pasayishi a’zolar va to‘qimalar uchun gipoksiyaga olib keladi, bu bir qator alomatlar bilan namoyon bo‘ladi, jumladan:
- mushaklarda og‘riq,
- soch to‘kilishi,
- zaiflik,
- bosh aylanishi,
- quloqlarda shovqin,
- umumiy holsizlik,
- migren,
- terining oqarishi,
- ishtahaning yo‘qolishi,
- immunitetning pasayishi,
- qo‘l-oyoqlarda sovuqlik,
- uyquga moyillik,
- xotiraning yomonlashishi,
- surunkali charchoq,
- tirnoqlarning mo‘rtlashuvi.
Homilador ayolning organizmi va uning qornidagi bolaga kislorod yetkazib berish gemoglobinning vazifasidir. Shuning uchun uning past darajasi homila rivojlanishiga ham salbiy ta’sir qiladi.
Homilador ayollarda gemoglobin darajasining pasayish sabablari
Homilador ayollarda gemoglobin kontsentratsiyasining pastligi ko‘p uchraydi. Ularda kamqonlik organizmda homila rivojlanish jarayonida kechayotgan turli fiziologik jarayonlar tufayli rivojlanadi. Bu sabablarga quyidagilar kiradi:
- oqsil, foliy kislotasi va sianokobalamin yetishmovchiligi;
- estradiol miqdorining oshishi bilan bog‘liq gormon konsentratsiyasi o‘zgarishi, bu esa qizil qon tanachalarini ishlab chiqarishni susaytiradi;
- immunitetning zaiflashishi, natijada to‘qimalar rivojlanayotgan homilani rad qilmaydi;
- homila normal shakllanishi uchun homiladorlik davrida temirning yuqori sarflanishi;
- oksidlanish-qaytarilish jarayonlarining o‘zgarishi, buning oqibatida gipoksiya yuzaga keladi;
- vitamin va mineral moddalar (kobalt, marganets, nikel, sink) miqdorining kamayishi;
- metabolizm tezlashishi.
Homilador ayol kuniga 1,5 mg temirga muhtoj. Homiladorlik davrida bu miqdor oshishi kerak: birinchi uch oylikda — 2,5 mg, ikkinchi uch oylikda — 3,5 mg va uchinchi uch oylikda — taxminan 5,5 mg. Ushbu mikroelement platsenta va homilaning shakllanishi uchun tezda sarflanadi. Shuningdek, u qizil qon tanachalari ishlab chiqarishni oshirishga ham ketadi.
Homiladorlik davrida va bola tug‘ilgandan so‘ng ayolga taxminan 900 mg temir kerak bo‘ladi. Bu elementni qayta tiklash uchun suyak ko‘migi 4-5 yil davomida tiklanadi. Shuning uchun homiladorlikni rejalashtirishdan oldin temir darajasini normallashtirish muhimdir.
Homilador ayolda qon plazmasining umumiy hajmi 1,5 baravarga oshadi, lekin eritrotsitlar soni bor-yo‘g‘i uchdan birga ortadi. Shu sababli past gemoglobin darajasi homiladorlikda turli xil kamqonlik turlarining rivojlanishiga olib kelishi mumkin. Keling, ularning ba’zilariga to‘xtalamiz.
- Temir tanqisligi kamqonligi (TTA). Ushbu kamqonlik turi barcha kamqonlik holatlarining 90 foizini tashkil etadi va asosan homiladorlik jarayoni bilan bog‘liq bo‘ladi, lekin kasallik qo‘zg‘atuvchi omillar ham ahamiyatli.
- Gemolitik kamqonlik. Bu kasallik turi qizil qon tanachalarining haddan tashqari ko‘p va tez parchalanishi natijasida kelib chiqadi, bu hujayra membranalari shikastlanishi yoki autoimmun holatlar bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin.
- Gipoxrom kamqonlik. Ko‘pincha ovqat hazm qilish tizimi kasalliklari yoki infeksiyalar natijasida rivojlanadi.
- Megaloblastik kamqonlik. Ushbu patologiya foliy kislotasi yetishmovchiligi sababli rivojlanadi va har 100 kamqonlikka chalingan ayoldan birida uchraydi.
- Gipo- yoki aplastik kamqonlik. Bu holat suyak ko‘migida qon hosil bo‘lish jarayonining sezilarli darajada yomonlashishi bilan bog‘liq va bu autoimmun holatlar, benzol yoki mishyak bilan zaharlanish, ba’zi dori vositalari (Aminazin, Levomitsetin yoki sitostatiklar) qabul qilish, radiatsiya va surunkali infeksion jarayonlar (virusli gepatit yoki buyrak kasalliklari) tufayli yuzaga keladi.
- Pernitsioz kamqonlik. Bu kam uchraydigan kasallik bo‘lib, vitamin B12 va foliy kislotasi yetishmovchiligi bilan bog‘liq.
Homiladorlik davrida gemoglobin darajasining oshishi
Homilador ayollarda gemoglobin darajasining ko‘tarilishi kam uchraydi, ammo odatda bu jiddiy xavf belgisidir. Bu ko‘rsatkich plazma miqdorining kamayishi, suvsizlanish, qon ketishi yoki kuchli toksikoz tufayli yuqori bo‘lishi mumkin. Ushbu holatda ayolga shoshilinch tibbiy yordam kerak.
Homiladorlik davrida gemoglobin darajasining oshishi organizmning homilaning shakllanishi va kelgusi tug‘ruqqa tayyorgarlik reaktsiyasi bilan ham bog‘liq bo‘lishi mumkin. Ko‘pincha bu holda gemoglobin miqdori taxminan 10 foizga oshadi. Agar bu holat ayolning umumiy ahvoliga ta’sir qilmasa, qo‘shimcha chora-tadbirlar talab etilmaydi.
Biroq, homiladorlik paytida gemoglobinning ko‘tarilishi qonning qovushqoqlik darajasining oshishi bilan bog‘liq bo‘lib, bu qon aylanishi va kislorod yetkazib berishni qiyinlashtiradi. Ushbu holat varikoz, homilada gipoksiya, tromboz, homila rivojlanishida kechikish va homiladorlikning erta uzilishi xavfini oshiradi.
Ba’zan vitamin komplekslarini qabul qilish gemoglobin darajasining oshishiga olib kelishi mumkin, shuning uchun ularni faqat mutaxassis tavsiyasiga binoan qabul qilish kerak.
Homiladorlik davrida gemoglobin me’yorlari va o‘zgarishlar
Homiladorlikni kuzatish rejalarida gemoglobin miqdorini nazorat qilish uchun ayollar muntazam ravishda qon tahlilini topshirishlari tavsiya etiladi.
Homilador ayollarda gemoglobinning normal ko‘rsatkichlari
| Homiladorlik davri | Gemoglobin ko‘rsatkichi (g/l) |
| Birinchi trimestr | 110 va undan yuqori |
| Ikkinchi trimestr | 110 va undan yuqori |
| Uchinchi trimestr | 105 va undan yuqori |
Anemiya rivojlanishini aniqlash uchun nafaqat gemoglobin, balki quyidagi ko‘rsatkichlar ham o‘rganiladi:
- rang ko‘rsatkichi;
- zardobdagi temir konsentratsiyasi;
- har bir hujayradagi gemoglobin miqdori;
- morfologiya;
- transferrin va ferritin darajasi;
- zardobning temirni bog‘lash qobiliyati.
Ba’zida gemoglobin ko‘rsatkichi normal darajada bo‘lsa ham, yashirin temir tanqisligi (LDS) kuzatilishi mumkin. Bunda dastlab temir zahiralari kamayadi, so‘ngra uni tashish va ishlab chiqarish jarayonlari buziladi.
Homiladorlik davrida gemoglobin darajasining o‘zgarishi (JSST ma’lumotlari bo‘yicha)
| Kasallikning og‘irlik darajasi | Gemoglobin ko‘rsatkichi (g/l) |
| Yengil daraja | 109 gacha |
| O‘rtacha daraja | 99 gacha |
| Og‘ir daraja | 80 va undan past |
Gemoglobin darajasining pasayishi bilan bog‘liq salbiy oqibatlar
Homiladorlik davrida ayolga odatdagidan uchdan birga ko‘proq kislorod kerak bo‘ladi. Gemoglobin ko‘rsatkichlarining pasayishi ayollarda kuchli gipoksiyaga olib keladi, bu esa moddalar almashinuvining buzilishiga sabab bo‘ladi. Homiladorlik davrida anemiya platsenta distrofiyasini keltirib chiqarishi mumkin, bu esa homila sog‘lig‘iga ta’sir qiladi.
Gemoglobin tanqisligi quyidagi asoratlar xavfini oshiradi:
1.Homiladorlik va tug‘ruq davrida ayol uchun:
- arterial gipertoniya;
- shishlar;
- homilaning tushish ehtimoli;
- preeklampsiya va eklampsiya;
- platsentaning erta ajralishi;
- tug‘ruq faoliyatining sustligi;
- erta yoki favqulodda tug‘ruq.
2. Tug‘ruqdan so‘ng ayol uchun:
- kuchli qon ketishi;
- yiringli va septik kasalliklar: mastit, oyoq tomirlarining tromboflebiti yoki endometrit;
- ko‘krak sutining kamayishi.
3. Homila uchun:
- anemiya;
- bachadon ichidagi gipoksiya;
- rivojlanishning sekinlashishi;
- vazn yetishmovchiligi.
Homiladorlik davrida past gemoglobin ayolning infeksiyalarga qarshi kurashish qobiliyatini pasaytiradi, bu perinatal infeksiyalar xavfini oshiradi. Homiladorlikning keyingi bosqichlarida og‘ir darajadagi anemiya onaning o‘limi (6,2%) va homilaning perinatal o‘limi (60%) xavfini sezilarli darajada oshiradi.
Homiladorlik davrida gemoglobinni oshirish
Eng samarali davolash strategiyasini tanlash uchun aniq tashxis qo‘yish muhimdir. Temir tanqisligini bartaraf etish homiladorlik davrida tayinlangan dori vositalaridan keyin amalga oshiriladi. Avvalo gemoglobin darajasini normallashtirish va to‘qimalarda yetarli temir zahirasini ta’minlash kerak. Shuning uchun davolash muddati va dori vositalarining dozalari temir yetishmovchiligi darajasiga qarab belgilanadi va odatda 1-3 oy davom etadi.
Anemiya sabablari va belgilari analizlar natijalari orqali kuzatiladi. Ayolning holati 5-6 kun ichida yaxshilanadi, retikulositlar darajasi 8-12 kunda oshadi, va gemoglobin miqdori taxminan 3 haftada barqarorlashadi.
Homiladorlik davrida gemoglobin darajasini ko‘tarish uchun shifokor tavsiya etgan dori-darmonlar bilan bir qatorda temirga boy maxsus parhez ham qo‘llanilishi kerak. Bu dietaga go‘sht, jigar, tuxum va boshqa temirga boy mahsulotlar kiradi, lekin bular orqali organizmga kuniga 2,5 mg dan ortiq temir yetib bormaydi. Bu miqdor gemoglobin miqdorini to‘liq normallashtirish uchun yetarli emas, shuning uchun parhez anemiya bilan kurashda yordamchi choradir, asosiy emas.
Isroil Tibbiyot Markazining homiladorlikni kuzatish dasturlari bemorlarimizda homiladorlikning har qanday o‘zgarishini o‘z vaqtida aniqlash imkonini beradi. Bizga murojaat qilib, siz kelajakdagi ona va bolaning sog‘lig‘idan xotirjam bo‘lishingiz mumkin.

Суть гемоглобина и его функции
Гемоглобин представляет собой белок, входящий в состав эритроцитов и выполняющий важнейшую функцию в организме. Его задачей является перенос кислорода из легких к органам и тканям с обратной транспортировкой из них углекислого газа.
Костный мозг вырабатывает красные кровяные тельца в комплексе с гемоглобином, после чего они находятся в сосудистом русле около 120 суток. Затем эритроциты разрушаются, причем основное количество гемоглобина выводится из организма. Небольшая же часть форменных элементов снова попадает в кровь, присоединяясь к вновь образующимся.
Молекула гемоглобина включает в свой состав два важнейших компонента:
- Гем, являющийся частицей небелкового происхождения. Она состоит из железа и порфирина, причем каждая из молекул гемоглобина содержит четыре подобных участка.
- Глобин, представляющий собой белок. 96 % гемоглобина содержит именно его и еще четыре цепочки.
Низкий уровень этого показателя в крови приводит к гипоксии органов и тканей, проявляющейся целым рядом симптомов.
К ним относятся:
- боли в мышцах;
- выпадение волос;
- вялость;
- головокружения;
- звон в ушах;
- недомогание;
- мигрени;
- побледнение кожи;
- нарушение аппетита;
- сбой иммунитета;
- снижение температуры конечностей;
- тяга ко сну;
- ухудшение памяти;
- хроническая усталость;
- хрупкость ногтевых пластин.
Гемоглобин обеспечивает кислородом организм самой беременной женщины и вынашиваемого ею плода. Поэтому низкий его уровень отрицательно отражается также и на развитии эмбриона.
Причины низкого уровня гемоглобина у беременных
У беременных женщин очень часто наблюдается недостаточность показателей концентрации гемоглобина. Анемия у них возникает из-за различных физиологических процессов, которые протекают в организме в период вынашивания плода.
В их число входят:
- дефицит белка, фолиевой кислоты и цианокобаламина;
- изменения концентрации гормонов с ростом объема эстрадиола, угнетающего выработку красных кровяных телец;
- ослабление защитных сил организма, что не дает тканям отторгать развивающийся плод;
- повышенный расход железа при гестации (беременности) для нормального формирования эмбриона;
- смена интенсивности окислительно-восстановительных процессов, приводящая к гипоксии;
- уменьшение объема витаминов и минеральных веществ (кобальта, марганца, никеля или цинка);
- ускорение метаболизма.
У беременной женщины дневная норма потребности в железе доходит до 1,5 мг в сутки. В период вынашивания данное минеральное вещество должно поступать в повышенном количестве: в первом триместре — до 2,5 мг в день, во втором — до 3,5 мг, в третьем — около 5, 5. Микроэлемент быстро расходуется плацентой и формирующимся организмом плода. Кроме того, он идет на повышение выработки красных кровяных телец.
При гестации и сразу после появления младенца на свет женщине необходимо примерно 900 мг данного минерального вещества. Костный мозг может восстановить его на протяжении 4-5 лет. Поэтому при планировании зачатия прежде указанного срока нужно сначала нормализовать содержание микроэлемента с использованием содержащих его препаратов.
Общий объем плазмы у беременной женщины увеличивается в полтора раза, а число эритроцитов — всего на треть. Поэтому низкий гемоглобин при беременности иногда провоцирует развитие разных форм анемии. Следует более подробно рассказать о них.
- Железодефицитный тип (ЖДА).
Такой вид патологии распространяется на 90 % всех случаев заболевания, поражающего пациенток в период вынашивания. Нарушение выработки гемоглобина чаще всего связано с физиологией данного процесса, но и болезнетворные критерии также имеют значение.
- Гемолитическая анемия.
Указанный тип патологии возникает из-за избыточного и усиленного разрушения красных кровяных телец по причине повреждения клеточных оболочек или развития аутоиммунных состояний.
- Гипохромная анемия.
Заболевание чаще всего становится осложнением болезней пищеварительной системы или следствием различных инфекций.
- Мегалобластный тип.
Патология формируется из-за недостатка фолиевой кислоты и диагностируется у одной страдающей малокровием пациентки из сотни.
- Гипо- или апластический вариант.
Выраженное ухудшение процессов кроветворения в костном мозге обусловлено сочетанием различных причин, к которым относятся аутоиммунные состояния, интоксикация бензолом или мышьяком, прием фармакологических средств (Аминазин, Левомицетин или цитостатики), радиация и хронические инфекционные процессы (вирусный гепатит или почечные патологии).
- Пернициозная анемия.
Данный тип заболевания встречается достаточно редко и обусловлен недостатком в кровеносном русле витамина В12 и фолиевой кислоты.
Повышение уровня гемоглобина в период вынашивания
Превышение показателя гемоглобина у беременных женщин отмечается не слишком часто, но обычно всегда является очень неблагоприятным признаком.
Данные параметры анализа крови бывают больше нормы из-за уменьшения количества циркулирующей плазмы при интоксикации, обезвоживании, сильных кровотечениях или тяжелом токсикозе. Подобное состояние угрожает жизни пациентки и поэтому ей срочно требуется врач.
Кроме того, повышение уровня гемоглобина при беременности объясняется реакцией на формирование организма плода и приближающиеся роды. Дополнительное количество эритроцитов обслуживает процессы кровообращения, обеспечивающие функционирование тканей эмбриона.
Как правило, в этой ситуации гемоглобин возрастает всего примерно на 10 %. Если изменение состояния никак не отражается на самочувствии женщины, то ей не нужно предпринимать каких-либо действий. Иногда такие показатели встречаются у пациенток, ведущих активный образ жизни или живущих в условиях высокогорья.
Повышенный объем гемоглобина в период берменности иногда также указывает на нарушение процессов свертывания, из-за чего страдает снабжение организма кислородом. Кровь становится слишком густой и не способна полноценно циркулировать, что приводит к неблагоприятным последствиям. Ими могут стать варикозная болезнь вен, внутриутробная гипоксия, возникновение тромбов, задержка формирования плода, повышение вероятности самопроизвольного аборта или ранних родов.
Привести к росту показателя гемоглобина способен также прием ряда витаминных комплексов, поэтому их следует пить только по рекомендации специалиста.
Норма и колебания показателя гемоглобина в период вынашивания
В схемах ведения беременности указано, что в целях мониторинга объема гемоглобина женщины должны регулярно сдавать клинический анализ крови
Нормальные показатели гемоглобина у беременных женщин
| Срок | Значение показателя гемоглобина (г/л) |
| Первый триместр | 110 и выше |
| Второй триместр | 110 и выше |
| Третий триместр | 105 и выше |
Помимо обычных параметров (гемоглобин, уровень красных кровяных телец, гематокрита или скорости оседания эритроцитов) для выявления анемии исследуют:
- показатель цвета;
- концентрацию железа в сыворотке;
- среднее содержание гемоглобина в клетке;
- морфологию;
- трансферрин и ферритин;
- общую способность сыворотки к связыванию железа.
Обычная концентрация гемоглобина может наблюдаться и при скрытом дефиците данного минерального вещества (ЛДС). В подобном случае сперва обедняются его запасы, затем страдает транспорт и после изменяется выработка вещества.
При диагностике заболевания проводится комплексное исследование перечисленных параметров.
Изменения уровня гемоглобина в период вынашивания (ВОЗ)
| Степень выраженности болезни | Значение показателя гемоглобина (г/л) |
| Легкая | До 109 |
| Средняя | До 99 |
| Тяжелая | 80 и ниже |
Негативные последствия низкого уровня гемоглобина
В период вынашивания плода женщине требуется на треть больше кислорода, чем в обычное время. Недостаточные показатели гемоглобина провоцируют у пациенток развитие сильной гипоксии, что приводит к нарушению обмена веществ. Анемия при беременности влечет за собой также дистрофию плаценты, что всегда отражается на здоровье эмбриона.
Дефицит гемоглобина усиливает также опасность следующих осложнений:
- Для женщины в период беременности и будущих родов:
- артериальная гипертензия;
- отеки;
- повышенная вероятность выкидыша;
- пре- и эклампсия;
- преждевременное отхождение нормально локализованной плаценты;
- слабость родовой деятельности;
- ранние и экстренные роды.
- Для женщины после родов:
- сильные кровотечения;
- гнойные и септические патологии: мастит, тромбофлебит ног или эндометрит;
- уменьшение синтеза грудного молока.
- Для эмбриона:
- анемия;
- внутриутробная гипоксия;
- замедление развития;
- недостаточный вес.
Низкий гемоглобин у беременности приводит к ослаблению сопротивляемости женщины, что усиливает риск занесения перинатальной инфекции.
Тяжелый тип развившейся на поздних сроках анемии связан с очень высокими показателями материнской летальности (6,2 %) и перинатальной смерти плода (60 %).
Повышение гемоглобин в период вынашивания
Для наиболее эффективного определения общей стратегии лечения необходимо очень точно поставить диагноз. Устранить общий недостаток железа при беременности его препаратами можно с после проведения активной терапии, назначенной специалистами ИМЦ в Ташкенте.
В первую очередь нужно нормализовать уровень гемоглобина и обеспечить достаточный запас данного минерального вещества в тканях. Поэтому продолжительность лечения и дозы лекарств связаны со степенью развития дефицита микроэлемента и обычно составляют 1-3 месяца.
Причины и симптомы анемии устанавливают по динамике анализов. Состояние женщины нормализуется спустя 5-6 суток, уровень ретикулоцитов возрастает на 8-12 день, а концентрация гемоглобина стабилизируется примерно через 3 недели.
Для эффективного повышения общих показателей гемоглобина у женщин в период вынашивания плода кроме приема назначенных врачом медикаментов рекомендуется использовать особое лечебное питание, в состав которого входят обогащенные железом продукты: мясо, печенка, яйца и т. д. Но из них в организм поступает не более 2,5 мг этого минерального вещества в день. Данного объема обычно не хватает для полноценной нормализации содержания гемоглобина и обеспечения депо железа. Поэтому диета является лишь дополнительной, а не основной мерой борьбы с анемией.
Программы ведения беременности Израильского медицинского центра позволяют вовремя выявлять любые отклонения в протекании беременности у наших пациенток. Обратившись к нам Вы можете быть спокойны за здоровье будущей матери и ребенка.