Nashr qilingan sana: 17.01.2025
Ko‘pchilik odamlar ikki katta guruhga bo‘linadi. Ulardan biri farzand ko‘rishni istaganlar, ikkinchisi esa jinsiy hayotdan zavq olib, uning oqibatlari haqida kamroq o‘ylaydiganlar. Har ikkala guruh ham homiladorlik haqidagi savollarga to‘liq tushuncha ega bo‘lmasligi mumkin. Ushbu maqolada Isroil Tibbiyot Markazi shifokorlari homiladorlik haqidagi eng keng tarqalgan afsonalar va ularga ilmiy javoblarni taqdim etishadi.
1-Afsona: Hayz davrining birinchi kunlarida jinsiy aloqada bo‘lish homiladorlik xavfini sezilarli darajada oshiradi
Homiladorlik ehtimoli ovulyatsiya, ya’ni yetilgan tuxum hujayrasining tuxumdonlardan chiqishi va undan oldingi bir necha kun davomida oshadi. Muammo shundaki, ovulyatsiya kunini aniq belgilash qiyin.
Har bir ayolning hayz sikli o‘ziga xos bo‘lib, odatda 24-35 kunni tashkil qiladi va hayoti davomida o‘zgarishi mumkin. Ba’zi ayollarda sikl o‘rtacha ko‘rsatkichdan uzunroq yoki qisqaroq bo‘lishi mumkin, ba’zilarida esa sikl tartibsiz bo‘ladi. Shu sababli, anovulyatsion davrlar, ya’ni tuxumdonlardan tuxum chiqmasligi holati tez-tez uchrab turadi.
2-Afsona: Ertalab jinsiy aloqada bo‘lish urug‘lanish ehtimolini oshiradi
Ushbu noto‘g‘ri tushuncha internetda bir tadqiqot natijalari e’lon qilinganidan so‘ng paydo bo‘lgan. Tadqiqotga ko‘ra, ertalabki vaqtda erkaklarning urug‘ida spermatozoidlar ko‘proq bo‘ladi.
Bu fakt ma’lum darajada haqiqatga mos keladi, lekin qo‘shimcha ikki muhim omilni e’tiborga olish lozim. Eng asosiysi, urug‘ hujayralari miqdoridagi farq juda kichik. Bundan tashqari, boshqa ma’lumotlarga ko‘ra, spermaning hajmi va spermatozoidlarning harakatchanligi kunning ikkinchi yarmida ortishi mumkin.
Mutaxassislar hali ham spermatozoidlar miqdori kun davomida qanday o‘zgarishi haqida yagona fikrga kelmagan. Ammo bu o‘zgarishlar juda kichik bo‘lgani sababli, ular asosida ilmiy gipotezalar qurish qiyin. Shuning uchun kunning qaysi vaqti urug‘lanish uchun eng qulay ekani haqida aniq ma’lumot yo‘q.
3-Afsona: Urug‘lanish uchun jinsiy aloqadan keyin oyoqlarni yuqoriga ko‘tarib yotish yoki “biroz tik turish” kerak
Миф о зачатии - следует лежать на спине с поднятыми ногами или принимать позу «березка»
Nazariy jihatdan, bu pozitsiyalar tortishish qonunlariga mos keladi va erkak urug‘ hujayralarining bachadonga tezroq yetib borishiga yordam berishi mumkin. Ammo buni tasdiqlaydigan aniq ma’lumotlar yo‘q.
Bunday mashqlar zarar yetkazmaydi, shuning uchun urinib ko‘rish mumkin. Lekin homiladorlikning faqatgina bu usul orqali kelishini kafolatlab bo‘lmaydi.
4-Afsona. Bepushtlik faqat ayollarda uchraydi
Ilmiy ma’lumotlarga ko‘ra, bu fikr noto‘g‘ri. Tibbiy statistikaga ko‘ra, har uchinchi bepushtlik holati erkakning reproduktiv salomatligidagi muammolar tufayli sodir bo‘ladi. Shuningdek, juftlikning har ikki a’zosi sog‘liq muammolariga duch keladigan holatlar ham uchrab turadi.
Erkaklar reproduktiv tizimi bilan bog‘liq bo‘lgan ko‘plab kasalliklar va sharoitlar bepushtlikka olib kelishi mumkin. Agar ayol homilador bo‘lolmasa, juftlikning har ikkala a’zosiga ham to‘liq tibbiy tekshiruvdan o‘tish tavsiya etiladi.
5-Afsona. Agar har ikki sherik sog‘lom bo‘lsa, homiladorlik bir siklda sodir bo‘ladi
Homiladorlik ehtimoli bir sikl davomida 100% emas va ayolning yoshi ortishi bilan bu ehtimol kamayadi. Erkaklarda ham yoshi o‘tishi bilan o‘zgarishlar yuzaga keladi, ammo ular ayollardagidek keskin bo‘lmaydi.
Reproduktiv faoliyatning eng yuqori cho‘qqisida (20 yoshda) muntazam jinsiy aloqalar va kontratseptiv vositalarsiz homiladorlik ehtimoli bir siklda 25% ni tashkil qiladi. 40 yoshdan keyin bu ko‘rsatkich 10% ga tushadi, 45 yoshda esa deyarli nolga tenglashadi.
Shuning uchun, agar har ikki sherikning yoshi 35 dan kichik bo‘lsa va reproduktiv tizimda muammolar bo‘lmasa, 12 oy ichida homiladorlik ehtimoli 84% ni tashkil etadi. Erkaklar va ayollarda reproduktiv tizim kasalliklari bu ko‘rsatkichni pasaytiradi.
6-Afsona. Bolasi bor odamlar yana oson homilador bo‘ladi
Миф о том, что при наличии ребенка еще одна беременность наступает легко
Bu doim ham shunday bo‘lavermaydi. Shifokorlar bu holatni «ikkinchi darajali bepushtlik» deb ataydilar. Ayolda bolalar bo‘lsa ham, yangi homiladorlik yuz bermasligi mumkin. Bunga quyidagi omillar sabab bo‘ladi:
• Yoshning o‘tishi;
• Reproduktiv tizimda patologiyalar mavjudligi;
• Uzoq muddatli zararli ta’sirlar (masalan, stress, zararli moddalar yoki yomon odatlar).
7-Afsona. Erkaklarda uzoq vaqt jinsiy aloqadan tiyilish sperma sifatini yaxshilaydi
Eyakulyatning sifati erkakning sog‘lig‘i va yoshiga bog‘liq, ammo tiyilish davomiyligi va muntazamligi bilan emas. Tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, uzoq vaqt tiyilish aksincha salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Quyida ikki tadqiqot natijalari keltirilgan:
1. 1996-yil: Fransiyalik olimlar 6 erkakda 2 kundan 18 kungacha bo‘lgan jinsiy tiyilishdan keyingi sperma sifatini tahlil qilishgan. Tadqiqot shuni ko‘rsatdiki:
• Eyakulyat hajmi oshgan;
• Spermatozoidlarning umumiy miqdori ortgan;
• Ammo harakatchanlik va sog‘lom spermatozoidlar ulushi kamaygan.
2. 2017-yil: Braziliyalik olimlar bepushtlik bilan davolanayotgan 2 458 erkakda tadqiqot o‘tkazishgan. Ularning topilmalari:
• Tiyilish natijasida eyakulyat hajmi va spermatozoidlar miqdori oshadi;
• Ammo spermatozoidlarning yashashga layoqati pasayadi;
• Spermatozoidlarning DNKsi fragmentlangan va mitoxondriyalari zararlangan hujayralar ko‘paygan.
8-Afsona. Ayolda orgazm bo‘lsa, homiladorlik ehtimoli oshadi
Bu homiladorlik haqidagi miflar o‘tgan asrdan beri ma’lum. Ayrim olimlar «so‘rilish nazariyasi»ni ilgari surishgan. Ularning fikricha, ayol orgazmiga erishganda miometriy qisqarishi sperma suyuqligining «so‘rilishiga» yordam beradi.
Ushbu gipoteza o‘tgan asrning o‘rtalarida rad etilgan. Shifokorlar ayolning qiniga bo‘yoq bilan ishlov berilgan eyakulyatni kiritib, uning harakatini kuzatishgan. Ammo bunday «so‘rilish» tasdiqlanmagan.
2013-yilda Avstraliya va Finlyandiya olimlari 8 000 nafar ayolning ma’lumotlarini o‘rganib, muntazam orgazm homiladorlik ehtimolini oshirmasligini aniqlashgan.
9-Afsona. Erkaklar uchun "boksyorlar" yoki keng oilaviy ichki kiyimlar tor va "befarzandlikka olib keluvchi" kiyimlarga qaraganda foydaliroq
Bu fikrda haqiqat bor. Agar erkak nafas olmaydigan matolardan tayyorlangan juda tor ichki kiyim kiyishni afzal ko‘rsa, uning jinsiy organlari ortiqcha issiqlikda bo‘ladi. Bu esa to‘liq spermatogenez jarayonini buzadi.
Ammo bu qaytar jarayon. Bunday disfunktsiya sababi — noto‘g‘ri ichki kiyimlar olib tashlanganidan keyin, odatda ikki oy ichida spermatozoid ishlab chiqarish normallashadi. Chunki erkak spermatozoidlari har doim yangilanib turadi, ayollarning tuxum hujayralaridan farqli o‘laroq.
10-Afsona. Kompyuterni tizzasiga qo‘yib ishlovchi erkak homiladorlikka sabab bo‘la olmaydi
Миф о зачатии о том, что часто ставящий на колени ноутбук мужчина теряет возможность оплодотворения женщины
Bu vaziyat oldingi bandga o‘xshaydi. Noutbuk, hammom, sauna yoki issiq suvli vanna moyaklarni qizdiradi. Bu esa bir muddat spermatozoidlarning hosil bo‘lish jarayoniga salbiy ta’sir ko‘rsatadi.
11-Afsona. Ustritsa iste’mol qilish homiladorlikni osonlashtiradi
Миф о том, что употребление устриц помогает забеременеть
Bu mashhur miflardan biri. Ustritsalar jinsiy istakni va har ikki jins uchun ham tug‘ish qobiliyatini oshiradi, degan qarash bor. Sababi — ularning tarkibida mis, sink va D-asparagin aminokislotasi bo‘lishi aytiladi. Ammo ushbu element aslida midiyalarda uchraydi, ustritsalarda emas. Ba’zi tadqiqotchilar ushbu fikrni tasdiqlovchi bilvosita dalillar topishgan, chunki ustritsalarda reproduktiv salomatlik uchun foydali moddalar bor.
Shunga qaramay, ustritsadagi foydali elementlar homiladorlik ehtimoliga sezilarli ta’sir qilish uchun yetarlicha yuqori emas. Agar barcha harakatlarga qaramay, homiladorlik yuz bermasa, faqat ratsionni muvozanatlashtirish yetarli bo‘lmaydi.
12-Afsona. Himoyasiz bitta jinsiy aloqadan homiladorlik xavfi yuqori emas
Aslida, ko‘plab ayollar uchun birgina jinsiy aloqaning o‘zi homiladorlik uchun yetarli bo‘ladi. Homiladorlik xavfi ayolning sog‘lig‘i va hayz siklining kuniga bog‘liq. Ayollarda jinsiy faollikning eng yuqori cho‘qqisi ovulyatsiya davriga to‘g‘ri keladi.
13-Afsona. Hayz ko‘rish davrida jinsiy aloqa bo‘lsa, homiladorlik yuz bermaydi
Homiladorlikning yuz berishi ehtimoli butunlay yo‘q bo‘lgan kunlar yo‘q. Homiladorlik jinsiy aloqadan keyin har qanday kunda, hatto hayz ko‘rish davrida ham sodir bo‘lishi mumkin. Ammo bu kunlarda homiladorlik ehtimoli ovulyatsiya davridagiga nisbatan ancha past bo‘ladi. Shuni unutmaslik kerakki, sperma ayolning jinsiy yo‘llarida 5 kungacha yashovchan bo‘lib, urug‘lanishga qodir bo‘ladi. Shu bilan birga, hayz sikli har doim ham barqaror emas, shuning uchun ba’zi hollarda tuxum hujayra (oosit) kutilgan muddatdan oldin yetilib chiqadi.
14-Afsona. 35 yoshdan keyin ham oson homilador bo‘lish mumkin
35 yoshdan keyin ayollarda tug‘ish qobiliyati (fertillik) sezilarli darajada pasayadi, bu esa homiladorlik ehtimolini kamaytiradi. Garchi homiladorlik yuz berishi mumkin bo‘lsa-da, avvalgi yillarga qaraganda bu jarayon murakkabroq bo‘ladi.
15-Afsona. 35–40 yosh oralig‘ida homiladorlik deyarli imkonsiz
Bu noto‘g‘ri. Shu yoshda tabiiy urug‘lanish ehtimoli pasaygani haqiqat, ammo bu holatda ham ko‘pincha reproduktiv tibbiyot yordamga keladi. ICSI (intratsitoplazmatik sperma in’yeksiyasi) va EKU (ekstrakorporal urug‘lantirish) kabi zamonaviy texnologiyalar orqali homiladorlikka erishish mumkin.
Agar ayol yoshligidan farzandli bo‘lishni xohlayotganini bilsa, o‘z tuxum hujayralarini maxsus bankda saqlab qo‘yishni o‘ylab ko‘rishi tavsiya etiladi.
Isroil tibbiyot markazi (IMC) Toshkentda ayollar va erkaklarga baxtli ota-ona bo‘lishga yordam beradi.

1 Миф. Интимный контакт в первые сутки менструального цикла значительно усиливает риск оплодотворения яйцеклетки
Вероятность беременности повышается в период овуляции, то есть выхода зрелого ооцита из яичника, и на протяжении нескольких дней до нее. Сложность заключается в том, что с абсолютной точностью установить данный день нельзя.
Длительность менструального цикла у каждой женщины индивидуальна. Обычно она составляет 24-35 суток и на протяжении жизни может меняться. У некоторых женщин цикл длиннее или короче средних значений, а других – вообще нерегулярен. Поэтому нередко возникают периоды ановуляции, когда готовая яйцеклетка остается в яичнике.
2 Миф. Половые контакты по утрам повышают вероятность успешного зачатия
Такая ошибка распространилась после размещения в сети сообщений о проводившемся исследовании. Оно установило, что по утрам мужской эякулят содержит больше сперматозоидов.
Указанный факт соответствует действительности, но сюда нужно добавить пару важных дополнений. Самое главное состоит в том, что различие концентрации половых клеток очень незначительно. Кроме того, существуют иные данные, доказывающие, что объем и возможность сперматозоидов к подвижности в семенной жидкости увеличивается после полудня.
Специалисты до сих пор не сошлись во мнениях по поводу того, каким образом содержание половых клеток в сперме изменяется на протяжении дня. Но разница в их концентрации слишком мала, чтобы основывать какие-либо научные гипотезы. Наиболее благоприятного периода суток для оплодотворения яйцеклетки не существует.
3 Миф. Для оплодотворения следует лежать на спине с поднятыми ногами или принимать позу «березка»
Чисто теоретически подобные позы соответствуют законам гравитации, что позволяет мужским половым клеткам быстрее попасть в матку. Но в действительности точных сведений и подтверждений по этому поводу нет. Вреда от таких упражнений не будет, поэтому попытаться стоит.
4 Миф. От бесплодия страдают только женщины
Научные данные свидетельствуют о том, что такое утверждение не соответствует действительности. По данным медицинской статистики каждый третий случай фиксируется именно по причине сложностей у партнера и аналогичный же процент проблем имеется у обоих членов пары.
Имеется обширный перечень заболеваний и состояний репродуктивной сферы мужчины, приводящих к бесплодию. Если супруга не способна забеременеть, то обследование необходимо каждому человеку в паре.
5 Миф. Если у обоих партнеров нет проблем со здоровьем – зачатие происходит на протяжении единственного цикла
Шанс на беременность в течение 1 цикла далеко не 100%, и он снижается по мере увеличения возраста женщины. У мужчин также происходят подобные изменения, но они не так заметны. В период расцвета репродуктивных функций (20 лет) регулярная половая жизнь без использования противозачаточных средств приводит к 25 %-ной вероятности на протяжении одного цикла. После 40 лет она уменьшается до 10 %, а к 45 годам подходит к нулевой отметке.
Поэтому возможность зачатия на протяжении 12 месяцев при условии полного здоровья обоих партнеров моложе 35 лет доходит до 84 %. Болезни репродуктивной системы женщин и мужчин уменьшают значения этого показателя.
6 Миф. При наличии ребенка еще одна беременность наступает легко
Так бывает не всегда. Врачи используют понятие «вторичное бесплодие», обозначающее такую ситуацию. У женщины уже есть дети, но новая беременность не наступает. Причинами служат самые различные факторы, к которым относится возраст, имеющиеся патологии или продолжительное влияние на организм вредоносных воздействий.
7 Миф. После периода воздержания у представителей сильного пола улучшается состав семенной жидкости
Качество эякулята связано с состоянием здоровья и количеством лет мужчины, а не с продолжительностью и регулярностью воздержания. Данные доказывают, что подобный вид практики в основном приносит вред. В качестве примера нужно привести результаты двух научных исследований разных лет.
- В 1996 г. вышла статья с итогами эксперимента, в ходе которого специалисты из Франции проанализировали семенную жидкость шести участников после избегания ими интимных контактов и мастурбаций в период 2-18 суток. Они выяснили, что у мужчин повысилось количество эякулята, а также концентрация и общее число половых клеток. Но процент их подвижности и наличие полноценных сперматозоидов уменьшалось по мере увеличения периода воздержания.
- В 2017 г. бразильские врачи провели работу с 2 458 участниками, проходившими лечение из-за бесплодия. Учеными было установлено, что при воздержании повышается количество эякулята и растет цифра половых клеток, но уменьшается их жизнеспособность. Зато подскакивает объем сперматозоидов с фрагментированной ДНК и поврежденными митохондриями.
8 Миф. При наличии оргазма у женщины вероятность беременности выше
Эти мифы о наступлении беременности известны еще с прошлого века, когда часть ученых предложила «теорию всасывания». Они были уверены, что при женском оргазме частота сокращений миометрия благоприятствует «всасыванию» семенной жидкости.
Данная гипотеза была опровергнута в середине прошлого столетия. Врачи вводили во влагалище женщины обработанный красителем эякулят, а затем отслеживали по снимкам его продвижение. Указанный факт не подтвердился.
В 2013 г. ученые из Австралии и Финляндии изучили информацию по 8 000 пациенток и выяснили, что регулярные оргазмы не приводят к повышению вероятности зачатия.
9 Миф. «Боксеры» и трусы семейного типа для представителей сильного пола полезнее, чем узкое приводящее к бесплодию белье
Кое-что здесь правда. Если мужчина предпочитает обтягивающие изделия из воздухонепроницаемых тканей, его половые органы находятся в перегретом состоянии. Повышенная температура препятствует полноценному сперматогенезу.
Но это обратимое явление. Длительность подобной дисфункции не превышает пары месяцев, после устранения причины нарушения в виде неправильного белья. Объяснение заключается в том, что сперматозоиды постоянно обновляются, в отличие от яйцеклеток.
10 Миф. Часто ставящий на колени ноутбук мужчина теряет возможность оплодотворения женщины
В подобном случае возникает ситуация, схожая с предыдущим пунктом. Ноутбук, баня, ванна, сауна приводят к перегреву яичек, что на некоторое время нарушает процесс формирования мужских половых клеток.
11 Миф. Употребление устриц помогает забеременеть
Это довольно известный миф. Считается, что этот морепродукт усиливает половое влечение и фертильность у людей любого пола, так как включает в свой состав медь, цинк и D-аспарагиновую аминокислоту. Тем не менее, последний элемент содержится в мидиях, а не в устрицах. Некоторые исследователи нашли тому косвенные подтверждения, обнаружив в них полезные для репродуктивного здоровья вещества.
И все же содержание этих веществ не слишком значительны, чтобы сильно повлиять на вероятность беременности. Если вопреки всем стараниям женщина не беременеет, то ей будет недостаточно сбалансировать рацион.
12 Миф. Риск наступления зачатия при однократном незащищенном интимном контакте не высок
В действительности, очень многим достаточно единственного сексуального контакта. Опасность наступления беременности связана с состоянием здоровья партнерши и днем ее менструального цикла. Считается, что пик половой активности представительниц прекрасного пола приходится на период овуляции.
13 Миф. При интимном контакте во время менструации нельзя забеременеть
Времени, когда полностью отсутствует вероятность наступления беременности, не существует. Зачатие происходит в любой из дней после секса, даже во время критических дней. Тем не менее в эти дни, шанс значительно ниже, чем в период овуляции. Установлено, что сперматозоиды остаются в половых путях женщины на протяжении 5 суток и способны к оплодотворению. А длительность цикла часто колеблется, поэтому в ряде случаев созревший ооцит выходит раньше предполагаемого времени.
14 Миф. После пересечения 35-летней возрастной отметки легко происходит зачатие
После данного возраста фертильность представительниц слабого пола быстро снижается, уменьшая вероятность беременности. Зачатие происходит, но уже не так просто, как предыдущие годы.
15 Миф. В 35–40 зачатие маловероятно
Это не так. Нужно признать, что шанс естественного оплодотворения в этом возрасте уменьшается. Но даже, если такая проблема возникла, чаще всего ее может решить репродуктивная медицина, использующая ИКСИ и ЭКО.
Если девушка уже в юности понимает, что хочет иметь детей, то ей стоит подстраховаться и сохранить свои яйцеклетки в особом банке.